لنت گرافیتی چیست و از چه موادی تشکیل شده است؟

محمدرضا رحیمی سه شنبه 2 اردیبهشت 1399 - 10:23
لنت گرافیتی چیست و از چه موادی تشکیل شده است؟

به صورت کلی ، تمام کمپانی ها ی خودرو سازی از یک نوع مواد مشابه در ساخت لنت های خود استفاده می کنند . لنت ها اصولا از الیاف  (Fibers) ، پرکننده ها (Fillers) اصلاح کننده های اصطکاک (Friction Modifires) و رزین های اتصال دهنده (Resin Binders) ساخته شده اند نوع مواد بکار رفته و درصد استفاده از آنها در هر بخش تبدیل به اسرار شرکت ها و فاکتورهای برتری آنها نسبت به یکدیگر گشته است . 
الیاف جزیی از لنت است که استقامت (Strength) را برای لنت بوجود می آورد ، الیاف بدون آزبست و نشاءت گرفته از مواد آلی (Nao) موادی هستند که در ساخت الیاف طبیعی و مصنوعی بکار رفته در لنت مورد مصرف قرار می گیرند. 

پر کننده ها برای بالا بردن مقاومت لنت ها در برابر خوردگی و سایش به کار می روند . این مواد می توانند از دامنه وسیعی از مواد طبیعی و معدنی تهیه شده باشند . پودرهای انواع فلزات ، پودرهای اکسید اکثر فلزات و پودرهای سرامیک برای بالا بردن مقاومت سایشی انواع لنت در دماهای بالا و از دست ندادن خواص اصطکاکی لنت در دماهای بالا در ساختانواع لنت مورد مصرف قرار می گیرند.


اصلاح کنندگان اصطکاک ، مقدار کمی و زیادی اصطکاک لنت ها را بر اساس مورد استفاده آنها تنظیم میکنند. 
آلومینیوم ، روی ، سولفات فلزات و گرافیت به عنوان این اصلاح کنندها بکار می روند . 

در لنت های ترمز از چه نوع گرافیتی استفاده می شود؟

گرافیت نوعی کربن است که به ۳ نوع شبکه کریستالی وجود دارد :

- آمورف (Amorphous)

- فلیک (Flake)

- وین (Vein)

 هر ۳ صورت گرافیت به وسیلـه تفاوت در درجه کربن،اندازه ذرات و خلوص  تفکیک می‌شوند.

نوع آمورف فراوانترین نوع گرافیت است. این مدل توسط دگرگونی در لایه های ذغال سنگ آنترامیست شکل می‌گیرد. واژه آمورف به کوچک بودن اندازه های کریستال برمی‌گردد که قابل مشاهده نیستند. آمورف برای محصولات گرافیتی سطح پایین مثل مداد، لنت ترمز، مواد افزودنی لاستیکی استفاده می‌شود و پایینترین قیمت در بین انواع مختلف را داراست. درجه خلوص آمورف در محدوده cg (cg = محتویات گرافیت) 20 الی 40 درصد و خلوص کربن بعد از تصفیه آن 70 الی 85 درصد است.


رزین های اتصال دهنده مواد بسیار مهمی بوده و نقش حیاتی در ساختار لنت دارند . تمام مواد تشکیل دهنده لنت در صورت بکار بردن رزین بد در فشار و دماهای بالای ترمز گیری از هم جدا و متلاشی خواهند شد. آنها می بایست از کیفیت خوب برای برقراری سطح تماس مناسب لنت ها بر خوردار باشند این رزین ها اغلب از پلیمرهای نفتی یا فنل ها ساخته شده اند . این رزین های اتصال دهنده بر اساس نوع استفاده لنت و نوع خودرو تعریف می شوند . بطور مثال نوع لنت مورد مصرف برای یک خودروی سبک که با سرعت بالا حرکت می کند با نوع لنتی که یک وانت با بار سنگین حمل می کند کاملا متفاوت است . نکته مهم بعدی نحوهء رانندگی هر مصرف کننده است که تعیین کننده نوع لنت می باشد.

لنت نیمه فلزی یا گرافیتی ؟

امروزه بیشتر خودروها از لنت های نیمه فلزی یا گرافیتی استفاده می‌کنند. بر خلاف تصور معمول، این گونه لنت ها فقط یک تکه فلز نیستند بلکه از ذرات فلزی همراه با رزین تشکیل شده اند. برخی از متداول ترین آنها مس، برنج، فولاد، آهن، و گرافیت است. این مواد همگی با هم مخلوط شده و با رزین ها بهم می‌چسبند تا شکل لنت را به خود بگیرند.

در تصویر زیر لنت ترمز جلو پراید برند سانتکس را مشاهده می کنید ، همانطور که در تصویر مشهود است از ذرات مس (فلزات نارنجی رنگ) در لنت مذکور استفاده شده است.

تولید کنندگان لنت ترمز هر کدام فرمولی مخصوص به خود برای تولید لنت ترمز دارند که این فرمول جزء مواردی است که به شدت از آن محافظت شده و مخفی نگه داشته می شود.

دلیل متداول بودن لنت های گرافیتی یا نیمه فلزی واضح است :

این لنت ها ارزان و بادوام هستند ، عملکرد بالایی دارند و گرمای ناشی از اصطکاک با سطح روتور را بخوبی منتقل و دفع می‌کنند. 

بازخوردها