مدت زمان تعویض لنت ترمز خودرو چقدر است؟

محمدرضا رحیمی سه شنبه 2 اردیبهشت 1399 - 19:01
مدت زمان تعویض لنت ترمز خودرو چقدر است؟

می‌دانیم که هر خودرو هزاران قطعه‌ی مختلف دارد و کارکرد صحیح تمام آنهاست که بخش‌های مختلف را به حرکت درآورده و نیازهای سرنشینان را برآورده می‌کند. جابجایی ، سرعت ، آرامش ، ایمنی و دقت در حرکت برخی از این نیازهایی هستند که هر خودروی ایده‌آل باید تامین کننده‌ی آنها باشد. لنت ترمز یکی از اصلی‌ترین قطعات خودرو است که در بخش ایمنی و آرامش ایفاگر نقش مهمی است و کوچکترین لغزش از این قطعه منجر به اتفاقات ناگواری می‌گردد ، بنابراین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این موضوع توجه ویژه‌ای را طلب می‌کند. اگر صاحب لوکس‌ترین و گرانترین خودرو هم باشید و بدانید که سیستم ترمز آن مطلوب نیست بدون شک هیچگاه سوار آن نخواهید شد. پس همواره باید این قطعه‌ی فنی را تحت نظر گرفته و به نشانه‌های آن دقت نمایید تا زمان تعویض لنت ترمز را به خوبی پیدا کنید.

نشانههایی برای پیدا کردن زمان تعویض لنت ترمز :

راننده‌ حرفه‌ای بودن صرفاً به راندن با سرعت بالا ، لایی کشیدن و یا تمیزکردن بدنه‌ی خودرو نیست. یک راننده‌ی خبره چشم‌ها ، گوش‌ها ، حس بویایی و حتی لامسه‌ی قوی‌ای دارد که از تمام این ابزارها در جهت کنترل خودرو بهره می‌برد. در هنگام رانندگی گاهی صدای ضبط را کم کنید و به خودرو دقت کنید. عوامل زیر نشانه‌هایی هستند که برای شما پیام‌های جدی‌ای خواهند داشت :

- کشیده شدن خودرو به سمت چپ یا راست

- توقف خودرو با تاخیر بعد از فشردن پدال

- استشمام بوی سوختگی یا بوهای خاص دیگر

- لرزش فرمان خودرو در هنگام ترمز

- لق بودن یا سفت بودن بیش از حد پدال

- مشاهده‌ی دود در نزدیکی چرخ‌ها

- مشاهده‌ی گرده‌ی تیره رنگ روی رینگ‌ها

- شنیدن صدای جیغ مانند هنگام ترمز گرفتن

- شنیدن صدای ممتد حتی بدون ترمزگیری

- چرب بودن رینگ‌ها و محدوده‌ی چرخ‌ها

- پایین رفتن سطح روغن ترمز

- چکه‌ی روغن از شلنگ‌های ترمز

- تیره شدن روغن ترمز

نکات بالا همگی پیام‌آور بروز مشکلات مختلف هستند که یکی از دلایل نقص سیستم‌ترمز است. نقص لنت ترمز ، دیسک چرخ و یا روغن ترمز منجر به بروز علائمی می‌گردند که در بالا به برخی از آنها اشاره کردیم.

معاینه ظاهری برای فهمیدن زمان تعویض لنت ترمز :

گذشته از عوامل ذکر شده بررسی بصری قطعات نیز کمک شایانی در رسیدن به پاسخ خواهد داشت و در اکثر مواقع مکانیک خودرو بهترین فرد برای انجام این قبیل بررسی‌هاست. باز کردن چرخ‌ها و کالیپر کار هرکسی نیست، اما مکانیک خبره به راحتی این امور را انجام داده و با بیرون کشیدن لنت‌ها به چکاپ اوضاع پدها و دیسک چرخ می‌پردازد. گاهی اوقات لنت ترمز مصرف چندانی نشده، اما به دلیل کج بودن و یا عدم نصب صحصح خیلی زود خراب شده و علائم تمام شدن لنت را نشان داده است. حتی اگر به تازگی لنت‌ها را عوض کرده‌اید و یا خودروی شما مسافت چندانی را طی نکرده اما بروز مشکل را حس می‌کنید به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید تا همه چیز به دقت بررسی شود. برخی از علائم ظاهری در بازبینی بصری عبارتند از :

- خورده شدن لقمه‌ی لنت ترمز به صورت کامل

- تمام شدن نیمی از لقمه‌ی لنت ترمز بخاطر نصب نادرست

- شکسته شدن لنت

- کنده شدن صفحه‌ی فلزی پشت لنت (شیم)

- سوختگی لقمه‌ی لنت در اثر شوک حرارتی

- شیشه شدن لنت ترمز

- زنگ زدگی سطح لنت

ثبت تاریخ و مسافت طی شده :

به یاد داشته باشید که همیشه یک دفترچه‌ی کوچک را در خودروی خود داشته باشید. پس از تعویض قطعات مختلف ، روغن‌ها شیلنگ‌ها و تسمه‌ها تاریخ و کیلومتر خودرو را یادداشت کرده و صرفا به حافظه‌ی خود اکتفا نکنید. بعد از چند ماه نگاهی به دفترچه بیاندازید تا متوجه شوید که کدام بخش از خودرو نیاز به بازبینی مجدد و یا تعویض و تعمیر دارد.

به عنوان مثال لنت ترمز طول عمر مشخصی دارد که برای هر برند متفاوت است. لنت‌های ارزان و بی‌کیفیت سریعتر و لنت ترمزهای استاندارد و با کیفیت بین‌المللی دیرتر نیاز به عوض شدن دارند. یک لنت سرامیکی و استاندارد با کیفیت جهانی، بدون شک زمان طولانی‌تری عمر می‌کند و هزینه‌هایی مثل رفت و آمد به تعمیرگاه و یا دستمزد مکانیک را کاهش می‌دهد. در خرید قطعات و بخصوص قطعاتی که با ایمنی شما سروکار دارند دقت ویژه‌ای نمایید و بخاطر چند هزار تومان تفاوت جان خود و سرنشینان را به خطر نیاندازید.

بازخوردها